Şampiyonluk rekorla geldi

Mısır'ın Luxor kentinde düzenlenen 3 Bant Bilardo Dünya Kupası İspanyol oyuncu Daniel Sanchez'in şampiyonluğu ile son buldu.

İyi bir final maçı ortaya koyan Sanchez, rakibi Dick Jaspers'ı 10 ıstaka sonunda 40-28 yenerek şampiyonluğa ulaşmayı başardı. Sanchez aynı zamanda turnuvayı 72 ıstakada 200 sayı çekerek tamamladı ve 2.777 genel ortalama yaparak yeni bir 'Dünya Rekoru'na imza attı. Daha önce 2.739 olan dünya rekorunu Torbjörn Blomdahl ile paylaşan Sanchez, hem kendi rekorunu kırdı hem de yeni rekorun tek sahibi oldu.Sanchez yeni dünya rekorunu kırdığı Luxor'da sırasıyla Mısır'lı Riad Nady'i 40-6 (12), sonrasında milli sporcumuz Murat Naci Coklu'yu 40-29 (15), arkasından çeyrek final mücadelesinde Yunan Nikos Polychronopoulos'u 40-35 (19), yarı final mücadelesinde ise yine milli sporcumuz Tayfun Tasdemir'i 40-30 (16) yenmeyi başardı.

 

Sanchez aynı zamanda Riad Nady ile oynadığı mücadelede 17 sayı çekerek turnuvanın en yüksek serisinin de sahibi oldu. Turnuvanın en yüksek maç ortalamasını milli sporcumuz Tayfun Taşdemir ile Daniel Sanchez'in paylaştı. Sanchez'in final mücadelesindeki 4.000 ortalaması ile Tayfun Taşdemir'in Eddy Leppens'i 40-3 yendiği maçtaki 4.000 ortalama, turnuvanın en yüksek maç ortalamaları oldu.Turnuvada öne çıkan diğer bir detayda ilk dört sırada yer alan sporcuların tamamı 2.000 üzeri genel ortalama yaptı.

SANCHEZ Daniel............200-72........2.777     

JASPERS Dick...............188-74........2.540

TASDEMIR Tayfun..........150-64........2.343

CHO Myung Woo............141-68........2.073
Myung Woo Cho tehtidi her geçen gün artıyor.

Kore'de yapılan dünya kupasında yarı finale kalarak tüm dikkatleri üzerine çeken Cho, genç yaşına rağmen mükemmel bir performans ortaya koyuyor. Son 5 turnuvadır finallere kalmayı başaran genç sporcu Kore'den sonra Luxor'da da yarı finale kalarak geleceğin sinyallerini verdi.

Milli sporcumuz Semih Saygıner ile çeyrek finalde karşılaşan Cho, çok önde götürdüğü mücadeleyi Saygıner'in yetişmesine rağmen 40-34 (16) kazandı ve milli sporcumuzu turnuva dışında bıraktı. Cho'nun turnuvanın dışında bıraktığı diğer isimler ise Belçika'lı usta oyuncu Eddy Merckx ile Vietnam'lı yıldız Quyet Chien Tran.

Kısa bir sürede kendini bu kadar geliştirip dünyanın en iyi sporcuları arasına girmeyi başaran genç yıldızı kutluyor başarılarının devamını diliyoruz.


Son 32'de 6 Türk Sporcu

Mısır'da başarılı oyunlar ortaya koyan sporcularımızdan 6 tanesi adını finallere yazdırmayı başardı. Birol Uymaz ilk maçta Dick Jaspers'a, Adnan Yüksel ise Murat Naci Çoklu'ya kayberek turnuvaya veda eden isimler oldu. Çeyrek finale kalma mücadelesinde eşleşen Semih Saygıner ve Can Çapak maçında ise gülen taraf Saygıner oldu. Son zamanların formda ismi Murat Naci Çoklu ise şampiyon Daniel Sanchez'in iyi oyununa karşı koyamadı ve turnuvaya 16 da veda etti.

Çeyrek finalde mücedele eden 2 sporcumuzdan Semih Saygıner Koreli oyuncu Myung Woo Cho'ya kaybederek madalya şansını yitirirken, Tayfun Taşdemir ise İtalyan Marcı Zanetti'yi yenerek yarı finale kalmayı başardı.

Taşdemir yarı final mücadelesinde iyi bir oyun ortaya koymasına rağmen Sanchez'i geçmeyi başaramadı ve turnuvayı 3. sırada tamamladı.


Turnuva sonrasında oluşan sıralama şu şekilde;Turnuvanın ardından oluşan Dünya Klasmanı ise şu şekilde;

Mısır - Luxor 2017 Dünya Kupası
Yorum
Reklam
Son Videolar

MURAT NACİ ÇOKLU - SEMİH SAYGINER - Balıkesir 2017 - 3.Etap - FİNAL Bilardo Maçı - bilardo.com.tr

ADNAN YÜKSEL - SEMİH SAYGINER - Balıkesir 2017 - 3.Etap - Yarı Final Bilardo Maçı - bilardo.com.tr

MURAT NACİ ÇOKLU - CAN ÇAPAK - Balıkesir 2017 - 3.Etap - Yarı Final Bilardo Maçı - bilardo.com.tr

GÜLŞEN DEGENER - ARZU GÖK - Balıkesir 2017 - 3.Etap - Kadınlar FİNAL Bilardo Maçı - bilardo.com.tr

H. KAAN ERMİŞ - DOĞUKAN ÇORBACI - Balıkesir 2017 - 3.Etap - Gençler FİNAL Bilardo Maçı - bilardo.com.tr

SEMİH SAYGINER - EMRULLAH BAŞEĞMEZ - Balıkesir 2017 - 3.Etap - Çeyrek Final Bilardo Maçı - bilardo.com.tr

SAVAŞ GÜNGÖR - ADNAN YÜKSEL - Balıkesir 2017 - 3.Etap - Çeyrek Final Bilardo Maçı - bilardo.com.tr

LÜTFİ ÇENET - M. NACİ ÇOKLU - Balıkesir 2017 - 3.Etap - Çeyrek Final Bilardo Maçı - bilardo.com.tr

YUSUF BAKIRCI - CAN ÇAPAK - Balıkesir 2017 - 3.Etap - Çeyrek Final Bilardo Maçı - bilardo.com.tr